# BK010-03-C-0850-0864-0508-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BK010-03-C-0850-0864-0508-G
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bk010-03-c-0850-0864-0508-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bk010-03-c-0850-0864-0508-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.335" (8.51mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 7.9A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Pick and Place
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)