# BK/MDA-10-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BK/MDA-10-R
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bk-mda-10-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bk-mda-10-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/81/97/2481970-283-2722-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 200A
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Melting I²t:** 1620.43
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- **Voltage Rating:** 250 V