# BHX1-2450-SM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BHX1-2450-SM
- **Manufacturer:** MPD (Memory Protection Devices)
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Holders, Clips, Contacts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bhx1-2450-sm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bhx1-2450-sm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** Coin, 24.5mm
- **Battery Series:** 2450
- **Battery Type, Function:** Coin Cell, Retainer
- **Height Above Board:** 0.213" (5.40mm)