# BHK 300-130MG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BHK 300-130MG
- **Manufacturer:** Kepco and Kepco Power
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bhk-300-130mg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bhk-300-130mg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 0 ~ 130A
- **Display Type:** LCD
- **Features:** GPIB Interface, Programmable
- **Number of Characters:** 16
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 15.906" L x 8.346" W x 5.236" H (404.00mm x 212.00mm x 133.00mm)
- **Type:** Rack Mount (AC to DC)
- **Voltage:** 0 ~ 300VDC