# BGYD890M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BGYD890M
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bgyd890m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bgyd890m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi, 11-Element
- **Applications:** ISM, LoRa, LPWAN
- **Features:** Cable - 609.6mm
- **Frequency (Center:** 925MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 890MHz ~ 960MHz
- **Gain:** 12dBd
- **Height (Max):** 36.000" (914.40mm)
- **Mounting Type:** Pole Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 200 W