# BGAH270-175E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BGAH270-175E
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bgah270-175e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bgah270-175e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive (Included)
- **Fin Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Length:** 1.063" (27.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA, CPU, GPU
- **Shape:** Square, Angled Fins
- **Thermal Resistance @ Natural:** 3.50°C/W
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.063" (27.00mm)