# BG303-03-A-0300-L-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BG303-03-A-0300-L-G
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bg303-03-a-0300-l-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bg303-03-a-0300-l-g#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Natural
- **Insulation Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)