# BG301-04-A-0540-L-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BG301-04-A-0540-L-B
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bg301-04-a-0540-l-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bg301-04-a-0540-l-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Cuttable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.213" (5.40mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Pick and Place
- **Insulation Color:** Natural
- **Insulation Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)