# BG240VA26CP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BG240VA26CP
- **Manufacturer:** Pflitsch
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bg240va26cp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bg240va26cp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Silver
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.024" (26.00mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 0.906" (23.00mm)
- **Panel Hole Size:** 1.575" (40.0mm)
- **Thread Length:** 0.433" (11.00mm)