# BG1203-B043-00L-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BG1203-B043-00L-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bg1203-b043-00l-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bg1203-b043-00l-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 26.1 CFM (0.731m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 46.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 5.78 W
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.582 in H2O (145.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.595 lb (269.89 g)
- **Width:** 32.00mm