# BG030-24-A-0650-0300-N-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BG030-24-A-0650-0300-N-G
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bg030-24-a-0650-0300-n-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bg030-24-a-0650-0300-n-g#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.256" (6.50mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 24
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.474" (12.04mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)