# BFSI000909081R0M05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFSI000909081R0M05
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfsi000909081r0m05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfsi000909081r0m05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 31A
- **Current Rating (Amps):** 34 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.5mOhm Max
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.366" L x 0.354" W (9.30mm x 9.00mm)
- **Tolerance:** ±20%