# BFM-1C12C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFM-1C12C
- **Manufacturer:** Bright Toward Industrial Co., Ltd.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfm-1c12c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfm-1c12c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 250 mA
- **Features:** Coaxial Shield
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 1 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Release Time:** 2 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Hermetically
- **Switching Voltage:** 150VDC - Max