# BFHK-2582+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFHK-2582+
- **Manufacturer:** Mini-Circuits
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ceramic Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfhk-2582
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfhk-2582#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/57/-B/3157-BFHK-2582_DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 3.25 GHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 25.8MHz Center
- **Height (Max):** 0.063" (1.60mm)
- **Impedance:** 50Ohm
- **Insertion Loss:** 4.5dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)