# BFC247086223
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC247086223
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc247086223
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc247086223#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/51/09/BC5109TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/51/09/BC5109TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.728" (18.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V