# BFC246862225
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC246862225
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc246862225
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc246862225#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/-B/FC/56-BFC246731182CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V