# BFC246828334
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC246828334
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc246828334
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc246828334#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/-B/FC/56-BFC246731182CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V