# BFC238623395
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC238623395
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc238623395
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc238623395#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 3.9 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 1.811" (46.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.894" (22.70mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 85°C
- **Size:** 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V