# BFC238350332
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC238350332
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc238350332
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc238350332#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/93/2144931-BC1601-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)