# BFC237679243
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC237679243
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc237679243
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc237679243#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.024 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.709" (18.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3.5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)