# BFC237545362
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC237545362
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc237545362
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc237545362#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3600 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3.5%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)