# BFC237535203
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC237535203
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc237535203
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc237535203#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.02 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.866" (22.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3.5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)