# BFC237513512
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC237513512
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc237513512
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc237513512#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 5100 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3.5%
- **Voltage Rating:** 630V