# BFC237026123
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC237026123
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc237026123
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc237026123#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/51/00/BC5100TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/93/2144931-BC1601-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.012 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V