# BFC236855103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC236855103
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc236855103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc236855103#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/02/2146023-BC5076-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 0.610" (15.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V