# BFC236717105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC236717105
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc236717105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc236717105#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 63V