# BFC236643154
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC236643154
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc236643154
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc236643154#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V