# BFC233913684
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC233913684
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc233913684
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc233913684#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/96/2144968-BC2590-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Size:** 1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V