# BFC233862103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC233862103
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc233862103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc233862103#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/33/2146332-BC2595-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200, Y2
- **Size:** 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)