# BFC233821333
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFC233821333
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfc233821333
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfc233821333#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/93/2144931-BC1601-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 630V