# BFA1560R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BFA1560R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Slide Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bfa1560r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bfa1560r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Fader Type:** Standard
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power (Watts):** 521W
- **Resistance:** 560 Ω
- **Size:** Rectangular - 16.535" L x 2.677" W x 5.197" H (420.00mm x 68.00mm x 132.00mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Travel Range:** 405mm