# BF6262-30A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BF6262-30A
- **Manufacturer:** JKL Components Corp.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Lamps - Cold Cathode Fluorescent (CCFL) & UV
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bf6262-30a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bf6262-30a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/32/43/11324300-289-1169-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 mA
- **Output:** 3000 cd/m2
- **Size:** 6.5mm x 262mm
- **Type:** CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp
- **Voltage:** 850V (Start), 350V (Operating)