# BF135-20-A-0200-0700-0400-L-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BF135-20-A-0200-0700-0400-L-C
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bf135-20-a-0200-0700-0400-l-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bf135-20-a-0200-0700-0400-l-c#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.079" (2.00mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)