# BF040-16A-B2-0600-0260-0500-LD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BF040-16A-B2-0600-0260-0500-LD
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bf040-16a-b2-0600-0260-0500-ld
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bf040-16a-b2-0600-0260-0500-ld#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.236" (6.00mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 16
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)