# BF030-04A-B0-0360-0277-0600-LB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BF030-04A-B0-0360-0277-0600-LB
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bf030-04a-b0-0360-0277-0600-lb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bf030-04a-b0-0360-0277-0600-lb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.142" (3.60mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Pick and Place
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 4
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)