# BEBE00141208R33MMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BEBE00141208R33MMA
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bebe00141208r33mma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bebe00141208r33mma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5A
- **Current Rating (Amps):** 3.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm Max
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
- **Tolerance:** ±20%