# BDQQ001412FER47MCA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BDQQ001412FER47MCA
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bdqq001412fer47mca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bdqq001412fer47mca#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm Max
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
- **Tolerance:** ±20%