# BDHL00252012R47MQ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BDHL00252012R47MQ1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bdhl00252012r47mq1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bdhl00252012r47mq1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.6A
- **Current Rating (Amps):** 3.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 33mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±20%