# BDHE003225101R0MQ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BDHE003225101R0MQ1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bdhe003225101r0mq1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bdhe003225101r0mq1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.1A
- **Current Rating (Amps):** 3.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 46mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±20%