# BD030-14-A-A-0350-0300-L-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BD030-14-A-A-0350-0300-L-G
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bd030-14-a-a-0350-0300-l-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bd030-14-a-a-0350-0300-l-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.138" (3.50mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 14
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Overall Contact Length:** 0.315" (8.00mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)