# BD021-25A-A1-0350-0200-0550-LD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BD021-25A-A1-0350-0200-0550-LD
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bd021-25a-a1-0350-0200-0550-ld
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bd021-25a-a1-0350-0200-0550-ld#rfq
- **Contact Finish Thickness:** Flash
- **Contact Length:** 0.138" (3.50mm)
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 25
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)