# BCSS-240-S-08-G-LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BCSS-240-S-08-G-LF
- **Manufacturer:** Major League Electronics
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bcss-240-s-08-g-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bcss-240-s-08-g-lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0Âµin (0.25Âµm)
- **Contact Length:** 0.094" (2.40mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 2A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)