# BCS155PS13-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BCS155PS13-C
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bcs155ps13-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bcs155ps13-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 3.88 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 155W
- **Size:** 5.09" L x 3.83" W x 1.47" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 13.8V