# BCS-139-L-S-PE-029
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BCS-139-L-S-PE-029
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bcs-139-l-s-pe-029
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bcs-139-l-s-pe-029#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/49/62/6449629-SAM1010-50-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Pass Through
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0Âµin (0.25Âµm)
- **Contact Length:** 0.128" (3.25mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 4.6A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.290" (7.37mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 39
- **Number of Positions Loaded:** 38
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 475VAC