# BCS-139-L-D-TE-031
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BCS-139-L-D-TE-031
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bcs-139-l-d-te-031
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bcs-139-l-d-te-031#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0Âµin (0.25Âµm)
- **Contact Length:** 0.122" (3.10mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 4.6A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.290" (7.37mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 78
- **Number of Positions Loaded:** 77
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 475VAC