# BCC1200-1121-P4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BCC1200-1121-P4
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bcc1200-1121-p4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bcc1200-1121-p4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 12V
- **Battery Chemistry:** LiFePO4
- **Charge Current:** 50A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 1.2kW
- **Size:** 13.11" L x 6.89" W x 3.54" H (333.00mm x 175.00mm x 90.00mm)
- **Termination Style:** IEC 320-C14
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 100 ~ 264VAC