# BC808-25LT1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC808-25LT1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc808-25lt1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc808-25lt1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 160 @ 100mA, 1V
- **Frequency:** 100MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 300 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3 (TO-236)
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 700mV @ 50mA, 500mA
- **Voltage:** 25 V