# BC4AAW-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC4AAW-12
- **Manufacturer:** MPD (Memory Protection Devices)
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Holders, Clips, Contacts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc4aaw-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc4aaw-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** AA
- **Battery Type, Function:** Cylindrical, Holder
- **Height Above Board:** 0.610" (15.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Cells:** 4
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 100°C
- **Style:** Holder (Open)
- **Termination Style:** Wire Leads - 12" (304.8mm)