# BC313143A18-IRK-E4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC313143A18-IRK-E4
- **Manufacturer:** Qualcomm
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc313143a18-irk-e4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc313143a18-irk-e4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Data Rate (Max):** 723.2kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 4MB ROM, 32kB RAM
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Power:** 4dBm
- **Protocol:** Bluetooth v1.2, Class 2 and 3
- **RF Family:** Bluetooth
- **Sensitivity:** -85dBm
- **Supplier Device Package:** 84-VFBGA (6x6)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V