# BC-CTS-141709
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-CTS-141709
- **Manufacturer:** Boxco
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-cts-141709
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-cts-141709#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray, Clear Cover
- **Container Type:** Box
- **Design:** Lift-Off Screw Cover
- **Features:** Flame Retardant, Sealing Gasket, Wall Mount
- **Height:** 3.740" (95.00mm)
- **Material:** Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
- **Material Flammability Rating:** UL94 5VA, UL94 V-0, UL94 HB
- **Ratings:** IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A
- **Size:** 6.693" L x 5.512" W (170.00mm x 140.00mm)